Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Temat 4. Źródła i wody podziemne.

Źródło jest to samoczynny wypływ wody z warstwy wodonośnej na powierzchnię terenu. Jeżeli woda wypływa ze źródła pod wpływem siły ciężkości to jest to źródło zstępujące, a jeżeli pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego to jest to źródło wstępujące.
Rodzaje źródeł
a) dolinne


b) szczelinowe

c) warstwowe


d) uskokowe

e) krasowe (wywierzysko)

Gejzer jest to nazwa gorących źródeł, zwane są inaczej źródłami wytryskowymi. W źródłach tych gorąca woda jest wyrzucana okresowo na dużą wysokość (do 65 m). Źródła te występują na obszarach wulkanicznych.

Wody podziemne są to wody zajmujące pęknięcia i pory w skałach. Stanowią one ok. 1,7 % zasobów wody na Ziemi oraz 30 % zasobów wód słodkich.
Rodzaje wód podziemnych ze względu na głębokość zalegania:

 1. zaskórne – występują tuż pod powierzchnią terenu; są to wody zależne od opadów atmosferycznych i podatne na zmiany temperatury powietrza; zanieczyszczone; niezdatne do użytku spożywczego;
 2. gruntowe – są to wody zasilane przez opady atmosferyczne oraz wody powierzchniowe;  nie są tak zanieczyszczone jak wody zaskórne (jest to efektem przefiltrowania przez warstwy skał przepuszczalnych), w związku z tym nadają się do celów spożywczych;
 3. wgłębne – są to wody zasilane wodami, które przesiąkają z innych warstw wodonośnych oraz wodami pochodzącymi z opadów atmosferycznych; są to najlepsze wody do picia i celów gospodarczych;
 4. reliktowe (głębinowe) – są to wody, które są odizolowane od wpływów z powierzchni ziemi; zazwyczaj silnie zmineralizowane; często są wodami ciepłymi.

Wody mineralne są to wody, które zawierają w sobie duże ilości soli mineralnych i/lub gazy w ilości przynajmniej 1 g/litr.  Do wód mineralnych zalicza się:

 • szczawy – zawierają CO2, jest to naturalna woda mineralne;
 • szczawy żelaziste – zawierają CO2 i rozpuszczone związki żelaza;
 • solanki – zawierają powyżej 15 g/l rozpuszczonego NaCl i MgCl;
 • siarczkowe – zawierają rozpuszczony Na2S i CaS;
 • borowe – zawierają domieszkę boru;
 • jodkowe – zawierają jod;
 • bromkowe – zawierają domieszkę bromu;
 • termy (cieplice) – są to ogrzane wody głębinowe;
 • radoczynne – zawierają rozpuszczone związki pierwiastków radioaktywnych.

 

Wody artezyjskie są to wody, których poziom piezometryczny znajduje się wyżej niż poziom terenu. Zalegają pod niecką artezyjską, wydostają się na powierzchnię ziemi pod wypływem ciśnienia hydrostatycznego.