Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Temat 4. Ruch obiegowy Ziemi.

Ziemia obiega Słońce po elipsoidalnej orbicie, w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.  Ruch ten trwa 365 dni 5 godzin 49 minut i 42 sekundy. W ciągu roku odległość Ziemi od Słońca zmienia się. Średni promień orbity ziemskiej wynosi 150 mln km . Najdalej Ziemia od Słońca znajduje się w odległości ok. 152 mln km w dniu 4 lipca – odległość ta nosi nazwę aphelium. Natomiast najbliżej Słońca Ziemia znajduje się w dniu 3 stycznia w odległości ok. 147 mln km – odległość ta nosi nazwę peryhelium. Ziemia w tym ruchu porusza się po orbicie ze średnią prędkością ok. 30 km/sek. Podczas ruchu oś ziemska nachylona jest do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 66o33’, natomiast płaszczyzna równika do płaszczyzny ekliptyki nachylona jest pod kątem 23o27’.

ruch obiegowy ziemi

Konsekwencje ruchu obiegowego Ziemi:

 • Pozorny ruch Słońca na tle sfery niebieskiej. Zmiana miejsca wschodu i zachodu Słońca.
 • Zmiana wysokości Słońca nad horyzontem w różnych szerokościach geograficznych w ciągu roku.
 • Zmienność pór roku, najbardziej zaznaczona w umiarkowanych szerokościach geograficznych.
 • Występowanie stref oświetlenia Ziemi i związane z nimi strefy klimatyczne.
 • Różna długość dnia i nocy na różnych szerokościach geograficznych.
 • Zjawisko dnia i nocy polarnej.
 • Roczne zmiany temperatury powietrza.
 • Rok jako podstawowa jednostka rachuby czasu na Ziemi.

Strefy oświetlenia Ziemi:
W wyniku ruchu obiegowego Ziemi wyróżniamy 5 stref oświetlenia Ziemi.

 • Strefa gorąca – znajduje się w wysokich szerokościach geograficznych, tzn. między Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca. W strefie tej Słońce znajduje się w zenicie dwa razy w roku, wyjątkiem są Zwrotnik Raka i Zwrotnik Koziorożca gdzie Słońce w zenicie znajduje się tylko raz w roku. Różnice w długości dnia i nocy w ciągu roku są niewielkie.
 • Strefa umiarkowana północna i południowa – rozciąga się od 23o27’ szerokości geograficznej N do 66o33’ szerokości geograficznej N oraz od 23o27’ szerokości geograficznej S do 66o33’ szerokości geograficznej S.  Kąt padania promieni słonecznych w tej strefie zawsze jest większy od 0o, a mniejszy niż 90o. Występują w tej strefie znaczne różnice w długości trwania dnia i nocy (im bliżej kół podbiegunowych tym te różnice są większe).
 • Strefa zimna północna i południowa – rozciąga się od 66o33’ szerokości geograficznej N do 90o szerokości geograficznej N oraz od 66o33’ szerokości geograficznej S do 90o szerokości geograficznej S. Tylko w tej strefie występuje zjawisko dnia i nocy polarnej.

ZAPAMIĘTAJ: ruch obiegowy, peryhelium, aphelium, strefy oświetlenia Ziemi.