Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

 

Temat 5. Okręgi przemysłowe.

Okręg przemysłowy jest to obszar, na którym istniejące ośrodki przemysłowe wykazują silniejsze wewnętrzne powiązania produkcyjne niż z ośrodkami poza obrębem okręgu. Na obszarze tym występuje duża koncentracja przemysłu wykazujące silne powiązania ekonomiczne i przestrzenne.

Ośrodek przemysłowy jest to miejscowość lub aglomeracja miejska skupiająca zakłady przemysłowe.

Okręgi przemysłowe dzieli się na:

 1. surowcowe – powstają w miejscach wydobycia surowców mineralnych, głównie węgla kamiennego, rudy żelaza i metali nieżelaznych;
 2. transportowe – powstają w miejscach o dogodnym położeniu komunikacyjnym, z reguły są to porty, oparte są głównie na importowanych surowcach;
 3. wielkomiejskie – powstają na obszarach silnie zurbanizowanych, ze względu na duże zasoby siły roboczej i rynek zbytu oraz korzyści aglomeracji;
 4. technopolie – są związane z obszarami rozwoju przemysłu high-tech.

okregi.jpg

Okręgi surowcowe

 1. Okręg Birmingham – Okręg znajduje się w Wielkiej Brytanii. Jest to najstarszy okręg przemysłowy na świecie. Powstał w oparciu złoża węgla kamiennego i rudy żelaza. Dominowały tam następujące gałęzie przemysłu: górnictwo, hutnictwo i koksownictwo. W okręgu tym wynaleziono maszynę parową i koks. Po wyczerpaniu się złóż węgla kamiennego i rudy żelaza rozwinął się przemysł metalowy i maszynowy (samochodowy i zbrojeniowy) oraz elektrotechniczny i chemiczny.
 2. Okręg Doniecko - Naddnieprzański – Okręg znajduje się na Ukrainie. Wydobywa się tam węgiel kamienny, rudę żelaza, mangan, sól i rtęć. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Donieck, Charków, Gorłówka, Kramatorsk, Makijiwka, Krasnyj Łucz. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), energetyczny, chemiczny, elektromaszynowy, zbrojeniowy, materiałów budowlanych i spożywczy.
 3. Okręg Kuźniecki – Okręg znajduje się w Rosji. Wydobywa się tam głównie węgiel kamienny, rudę żelaza, rudę cynku i ołowiu oraz rudę cyny. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Nowokuźnieck, Kemerowo, Nowosybirsk, Prokopjewsk, Tomsk. Rozwinął się przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), energetyczny, karbochemia, maszynowy,  elektromaszynowy, zbrojeniowy, włókienniczy, celulozowo-papierniczy, włókienniczy, spożywczy oraz produkcja nawozów sztucznych.
 4. Okręg Uralski – Okręg znajduje się w Rosji. Wydobywa się tam rudę żelaza, miedzi, cynki i ołowiu, chromu, sól kamienną, złoto, platynę, fosforyty, azbest oraz ropę naftową i węgiel kamienny . Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Magnitogorsk, Ufa, Czelabińsk, Orsk, Perm, Jekatierinburg, Niżny Tagił, Tiumeń. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), chemiczny, maszynowy, spożywczy, celulozowo-papierniczy, zbrojeniowy, włókienniczy.
 5. Fushun – Anshan – Okręg znajduje się w Chinach. Wydobywa się tam węgiel kamienny, rudę żelaza i magnezyt. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Fushun, Anshan, Benxi, Fuxin, Shenyang, Dalian. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), energetyczny, chemiczny, maszynowy i spożywczy.
 6. Okręg Damodar – Okręg znajduje się w Indiach. Wydobywa się tam węgiel kamienny, rudę żelaza, miedzi, niklu, manganu, chromu, berylu i boksyty. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Sindri, Asansol, Hazaribagh, Dziamsedpur. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), chemiczny, maszynowy, spożywczy i środków transportu.
 7. Okręg Minas Gerais - Okręg znajduje się w Brazylii. Wydobywa się tam rudę żelaza, manganu, cyny oraz złoto, boksyty i uran. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Belo Horizonte, Sao Paulo, Itabira, Conselheiro, Ouro Preto. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), petrochemiczny, metalowy, zbrojeniowy, spożywczy, włókienniczy, środków transportu.
 8. Okręg Shaba (Katanga) – Okręg znajduje się w DR Konga. Wydobywa się tam rudę miedzi, kobaltu, cyny, cynku i ołowiu. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Kitwe, Luanshya, Lubumbashi, Kolwezi, Ndola, Likasi. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (metali nieżelaznych), metalowy, materiałów budowlanych, spożywczy i włókienniczy.
 9. Okręg Witwatersrand – Okręg znajduje się w RPA. Wydobywa się tam węgiel kamienny, rudę żelaza, chromu, niklu, manganu, kobaltu, wanadu, miedzi, cyny, cynku i ołowiu, złoto, uran, diamenty, srebro i fosforyty. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Johannesburg, Krugersdorp, Springs, Germiston, Benoni, Brakpan, Boksburg. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (metali żelaznych i nieżelaznych), metalowy, maszynowy, spożywczy, włókienniczy, środków transportu, elektromaszynowy, chemiczny.
 10. Okręg Reńsko-Westfalski – Okręg znajduje się w Niemczech. Jest to okręg zrestrukturyzowany. Głównymi ośrodkami przemysłu są: Kolonia, Dortmund, Bochum, Essen, Leverkusen, Dusseldorf, Gelsenkirchen, Duisburg. Dawniej dominowało tam górnictwo węgla kamiennego i brunatnego, hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych, przemysł maszynowy, chemiczny i włókienniczy. Obecnie w profilu produkcji dominuje przemysł elektromaszynowy, petrochemiczny, chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy, środków transportu, elektroniczny i poligraficzny.

Okręgi miejskie
W okręgach miejskich dominującymi gałęziami przemysłu są: elektrotechniczny, elektroniczny, środków transportu, kosmetyczno-perfumeryjny, spożywczy, farmaceutyczny, poligraficzny i odzieżowy. Przykładami takich okręgów są:

 1. Okręg Paryski
 2. Okręg Centralny (Moskiewski)
 3. Okręg Paryski
 4. Okręg Londyński
 5. Okręg Warszawski

Okręgi transportowy
W okręgach tych rozwija się głównie przemysł hutniczy, elektromaszynowy, chemiczny, elektroniczny, stoczniowy, nawozów fosforowych, spożywczy i petrochemiczny. Przykładami takich okręgów są:

 1. Okręg Keihin – ośrodki: Tokio, Chiba, Jokohama, Kawasaki
 2. Okręg Hanshin – ośrodki: Kioto, Kobe, Osaka, Sakai
 3. Okręg Chukyo – ośrodki: Matsuzaki, Nagoja, Hamamatsu
 4. Okręg Marsylii
 5. Okręg Rotterdamu
 6. Okręg Bombaju
 7. Okręg Hamburga
 8. Okręg Szanghajski