Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Temat 5. Okręgi przemysłowe.

Okręg przemysłowy jest to obszar, na którym istniejące ośrodki przemysłowe wykazują silniejsze wewnętrzne powiązania produkcyjne niż z ośrodkami poza obrębem okręgu. Na obszarze tym występuje duża koncentracja przemysłu wykazujące silne powiązania ekonomiczne i przestrzenne.

Ośrodek przemysłowy jest to miejscowość lub aglomeracja miejska skupiająca zakłady przemysłowe.

Okręgi przemysłowe dzieli się na:

 1. surowcowe – powstają w miejscach wydobycia surowców mineralnych, głównie węgla kamiennego, rudy żelaza i metali nieżelaznych;
 2. transportowe – powstają w miejscach o dogodnym położeniu komunikacyjnym, z reguły są to porty, oparte są głównie na importowanych surowcach;
 3. wielkomiejskie – powstają na obszarach silnie zurbanizowanych, ze względu na duże zasoby siły roboczej i rynek zbytu oraz korzyści aglomeracji;
 4. technopolie – są związane z obszarami rozwoju przemysłu high-tech.

okregi.jpg

Okręgi surowcowe

 1. Okręg Birmingham – Okręg znajduje się w Wielkiej Brytanii. Jest to najstarszy okręg przemysłowy na świecie. Powstał w oparciu złoża węgla kamiennego i rudy żelaza. Dominowały tam następujące gałęzie przemysłu: górnictwo, hutnictwo i koksownictwo. W okręgu tym wynaleziono maszynę parową i koks. Po wyczerpaniu się złóż węgla kamiennego i rudy żelaza rozwinął się przemysł metalowy i maszynowy (samochodowy i zbrojeniowy) oraz elektrotechniczny i chemiczny.
 2. Okręg Doniecko - Naddnieprzański – Okręg znajduje się na Ukrainie. Wydobywa się tam węgiel kamienny, rudę żelaza, mangan, sól i rtęć. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Donieck, Charków, Gorłówka, Kramatorsk, Makijiwka, Krasnyj Łucz. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), energetyczny, chemiczny, elektromaszynowy, zbrojeniowy, materiałów budowlanych i spożywczy.
 3. Okręg Kuźniecki – Okręg znajduje się w Rosji. Wydobywa się tam głównie węgiel kamienny, rudę żelaza, rudę cynku i ołowiu oraz rudę cyny. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Nowokuźnieck, Kemerowo, Nowosybirsk, Prokopjewsk, Tomsk. Rozwinął się przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), energetyczny, karbochemia, maszynowy,  elektromaszynowy, zbrojeniowy, włókienniczy, celulozowo-papierniczy, włókienniczy, spożywczy oraz produkcja nawozów sztucznych.
 4. Okręg Uralski – Okręg znajduje się w Rosji. Wydobywa się tam rudę żelaza, miedzi, cynki i ołowiu, chromu, sól kamienną, złoto, platynę, fosforyty, azbest oraz ropę naftową i węgiel kamienny . Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Magnitogorsk, Ufa, Czelabińsk, Orsk, Perm, Jekatierinburg, Niżny Tagił, Tiumeń. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), chemiczny, maszynowy, spożywczy, celulozowo-papierniczy, zbrojeniowy, włókienniczy.
 5. Fushun – Anshan – Okręg znajduje się w Chinach. Wydobywa się tam węgiel kamienny, rudę żelaza i magnezyt. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Fushun, Anshan, Benxi, Fuxin, Shenyang, Dalian. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), energetyczny, chemiczny, maszynowy i spożywczy.
 6. Okręg Damodar – Okręg znajduje się w Indiach. Wydobywa się tam węgiel kamienny, rudę żelaza, miedzi, niklu, manganu, chromu, berylu i boksyty. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Sindri, Asansol, Hazaribagh, Dziamsedpur. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), chemiczny, maszynowy, spożywczy i środków transportu.
 7. Okręg Minas Gerais - Okręg znajduje się w Brazylii. Wydobywa się tam rudę żelaza, manganu, cyny oraz złoto, boksyty i uran. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Belo Horizonte, Sao Paulo, Itabira, Conselheiro, Ouro Preto. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (żelaza i metali nieżelaznych), petrochemiczny, metalowy, zbrojeniowy, spożywczy, włókienniczy, środków transportu.
 8. Okręg Shaba (Katanga) – Okręg znajduje się w DR Konga. Wydobywa się tam rudę miedzi, kobaltu, cyny, cynku i ołowiu. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Kitwe, Luanshya, Lubumbashi, Kolwezi, Ndola, Likasi. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (metali nieżelaznych), metalowy, materiałów budowlanych, spożywczy i włókienniczy.
 9. Okręg Witwatersrand – Okręg znajduje się w RPA. Wydobywa się tam węgiel kamienny, rudę żelaza, chromu, niklu, manganu, kobaltu, wanadu, miedzi, cyny, cynku i ołowiu, złoto, uran, diamenty, srebro i fosforyty. Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Johannesburg, Krugersdorp, Springs, Germiston, Benoni, Brakpan, Boksburg. Rozwinął się tam przemysł: górniczy, hutniczy (metali żelaznych i nieżelaznych), metalowy, maszynowy, spożywczy, włókienniczy, środków transportu, elektromaszynowy, chemiczny.
 10. Okręg Reńsko-Westfalski – Okręg znajduje się w Niemczech. Jest to okręg zrestrukturyzowany. Głównymi ośrodkami przemysłu są: Kolonia, Dortmund, Bochum, Essen, Leverkusen, Dusseldorf, Gelsenkirchen, Duisburg. Dawniej dominowało tam górnictwo węgla kamiennego i brunatnego, hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych, przemysł maszynowy, chemiczny i włókienniczy. Obecnie w profilu produkcji dominuje przemysł elektromaszynowy, petrochemiczny, chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy, środków transportu, elektroniczny i poligraficzny.

Okręgi miejskie
W okręgach miejskich dominującymi gałęziami przemysłu są: elektrotechniczny, elektroniczny, środków transportu, kosmetyczno-perfumeryjny, spożywczy, farmaceutyczny, poligraficzny i odzieżowy. Przykładami takich okręgów są:

 1. Okręg Paryski
 2. Okręg Centralny (Moskiewski)
 3. Okręg Paryski
 4. Okręg Londyński
 5. Okręg Warszawski

Okręgi transportowy
W okręgach tych rozwija się głównie przemysł hutniczy, elektromaszynowy, chemiczny, elektroniczny, stoczniowy, nawozów fosforowych, spożywczy i petrochemiczny. Przykładami takich okręgów są:

 1. Okręg Keihin – ośrodki: Tokio, Chiba, Jokohama, Kawasaki
 2. Okręg Hanshin – ośrodki: Kioto, Kobe, Osaka, Sakai
 3. Okręg Chukyo – ośrodki: Matsuzaki, Nagoja, Hamamatsu
 4. Okręg Marsylii
 5. Okręg Rotterdamu
 6. Okręg Bombaju
 7. Okręg Hamburga
 8. Okręg Szanghajski