Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Temat 4. Interpretacja mapy turystycznej
Mapy turystyczne służą do celów orientacyjnych w trakcie i podczas planowania wycieczek, są to uproszczone mapy topograficzne. Mapy topograficzne są to mapy wielkoskalowe, których skala jest większa niż 1 : 200 000.
Mapy turystyczne zawierają w sobie rzeźbę terenu, sytuację związaną z działalnością człowieka oraz posiadają dodaną sieć szlaków turystycznych i specjalne sygnatury, które przedstawiają obiekty o znaczeniu turystycznym.
Na podstawie mapy turystycznej możemy określić/scharakteryzować:


  • Położenie obiektów na mapie
  • wysokość bezwzględną,
  • wysokość względną,
  • nachylenie stoku, spadek rzeki,
  • odległość w terenie, pole powierzchni
  • cechy środowiska geograficznego,
  • walory turystyczne.

mapa topogarficzna

Położenie obiektów
W celu określenia położenia obiektów na mapie potrzebna jest znajomość kierunku północnego. Na mapach turystycznych kierunek północny wyznacza się prostopadle do górnej ramki.

roza wiatrow

Wysokość bezwzględna
Przy pomocy tej wysokości określa się położenie danego punktu względem poziomu morza. Wartość wysokości bezwzględnej podaje się w m n.p.m. W celu odczytania wartości wysokość bezwzględnej należy znać cięcie poziomicowe – różnicę wartości pomiędzy sąsiednimi poziomicami, która jest podana w legendzie mapy.
Wysokość względna
Jest to wysokość danego punktu względem punktu odniesienia innego niż poziom morza. Wysokość tą podaje się w metrach. Aby obliczyć tą wielkość musimy odczytać z mapy wartość wysokości bezwzględnej interesującego nas punktu oraz punktu odniesienia.
Zadanie
Oblicz wysokość względną szczytu Cizowa względem dna doliny Dunajca.
Rozwiązanie. W celu obliczenia tej wysokości odczytujemy z mapy wartości wysokości bezwzględnych obu punktów.
Cizowa 649 m n.p.m.
dno doliny Dunajca 420 m n.p.m.
649 m n.p.m. - 420 m n.p.m. = 226 m
Odp. Wysokość względna szczytu wynosi 226 m.
Nachylenie terenu lub spadek rzeki
Jest to różnica wysokości między punktem początkowym a końcowym do odległości między tymi punktami. Uzyskany wynik jest liczbą niemianowaną lub podajemy go w metrach na kilometr. Aby otrzymać wynik w procentach lub promilach należy otrzymaną wartość pomnożyć przez 100 lub 1000.


spadek

Cechy środowiska geograficznego
Na podstawie mapy turystycznej możemy określić ukształtowanie rzeźby terenu, cechy hydrologiczne obszaru, formy użytkowania terenu i zagospodarowanie turystyczne.
Charakterystyka walorów turystycznych
Walory turystyczne stanowią specyficzne cechy i elementy środowiska naturalnego oraz przejawy działalności człowieka, które są przedmiotem zainteresowań turystów. W wyniku tego na atrakcyjność turystyczną przedstawionych na mapach obszarów składają się:

  • walory przyrodnicze (środowiska naturalnego),
  • walory antropogeniczne (kulturowe).

ZAPAMIĘTAJ: wysokość bezwzględna, wysokość względna, nachylenie terenu/spadek rzeki,  walory turystyczne.