Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Temat 4. Energetyka w Polsce.
Przemysł energetyczny w Polsce głównie opiera się na paliwach kopalnych.


Węgiel kamienny: Górnośląskie Zagłębie Węglowe, Rybnicki Okręg Węglowy, Lubelskie Zagłębie Węglowe.
W produkcji energii największe znaczenie ma węgiel kamienny, jednakże jego wydobycie systematycznie maleje. Tendencja malejąca jest efektem m.in. wzrostu kosztów wydobycia, wyczerpywanie korzystnie ułożonych pokładów węgla, restrukturyzacji przemysłu (związany z tym jest upadek dużych zakładów energochłonnych), spadkiem zużycia energii przez ludność oraz ograniczeniem eksportu węgla kamiennego i negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze.
 Węgiel brunatny: Zagłębie Bełchatowskie, Zagłębie Konińskie, Zagłębie Turoszowskie.
Wydobycie tego surowca w ostatnich latach nie ulega znacznym wahaniom – utrzymuje się na stałym poziomie około 60 mln ton. Surowiec ten jest prawie w całości spalany przez znajdujące się w pobliżu kopalń elektrownie.
Gaz ziemny: Krosno, Sanok, Husów, Przemyśl, Bogdaj, Żuchlów, Radlin, Załęcze, Buk, Jeniniec.
Ropa naftowa: Petrobaltica (szelf bałtycki), Daszewo, Karlino, Kamień Pomorski, Dębno Lubuskie, Barnówko, Rybaki, Kosarzym, Buk, Grobla, Partynia, Jedlicze, Gorlice, Osobnica, Sanok, Czarna, Hurko, Lubaczów, Lublin.


Polska nie jest samowystarczalnym krajem pod względem zaopatrzenia w surowce energetyczne. Importujemy ropę naftową i gaz ziemny – głównie z Rosji. Jednoczenie Polska od wielu lat jest jednym z większych eksporterów węgla, jednak wpływy z eksportu węgla nie pokrywają wydatków na zakup ropy naftowej i gazu ziemnego.

Największą elektrownią w Polsce jest elektrownia opalana węglem brunatnym – Bełchatów o mocy 4 GW.Bilans energii elektrycznej w Polsce wykazuje po stronie przychodów produkcję energii pozyskiwanej z elektrowni cieplnych. Produkcja ta pokrywa całe krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, tylko niewielka część energii przeznaczona jest na sprzedaż.

W produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce główną rolę odgrywają elektrownie wodne. Ich udział w ogólnej produkcji energii jest niski, spowodowane jest to m.in. nizinnym ukształtowanie naszego kraju, dużymi wahaniami stanów wody na rzekach, długim okresem zlodzenia rzek i wysokimi kosztami budowy tego typu elektrowni.  W Polsce występują elektrownie przepływowe i szczytowo-pompowe. Do największych elektrowni wodnych zalicza się:  Żarnowiec, Porąbka Żar, Solina, Włocławek i Żydowo.

Elektrownie geotermalne lokalizowane są w miejscach występowanie wód geotermalnych. Takie elektrownie funkcjonują m.in. w Pyrzycach, Bańskiej  Niżnej i Zakopanem.
Elektrownie  w Polsce są rozmieszczone nie równomiernie, co skutkuje występowanie w niektórych regionach kraju niedoboru lub nadmiaru energii elektrycznej. Duża ilość energii elektrycznej produkowane jest południowej i środkowej części Polski. Nadmiar energii występuje w rejonie Bełchatowa, natomiast niedobór w Polsce północnej i połnocno-wschodniej części kraju.

Mocne strony polskiej energetyki:

  • powiązanie sieci energetycznych z sąsiadującymi państwami, umożliwiające wymianę energii

  • kraj jest zasobny w paliwa stałe ( węgiel kamienny i brunatny)

Słabe strony polskiej energetyki:

  • wysokie ceny energii elektrycznej

  • niewielki zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego

  • zbyt energochłonny przemysł

  • dominacja elektrowni cieplnych głównie opartych na węglu kamiennym

  • brak dostosowania dużej ilości elektrowni do wymaganych norm ekologicznych

  • duże starty energii w trakcie jej przesyłania

ZAPAMIĘTAJ: surowce energetyczne, paliwa kopalne, elektrownie konwencjonalne, elektrownie alternatywne.